Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Biografia e Dr.Ibrahim Rugoves

Shko poshtė 
AutoriMesazh
solomente16
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 176
Join date : 14/02/2008
Age : 27
Location : //

MesazhTitulli: Biografia e Dr.Ibrahim Rugoves   Sun Feb 24, 2008 7:05 pm

Biografia e Dr. Ibrahim Rugoves ! Reply to this Post Post Reply with Quote Edit/Delete Posts Report Post to a Moderator Go to the top of this page
Biografi e shkurt?r

Ibrahim Rugova u lind m? 2 dhjetor 1944 n? fshatin Cerrc?, komuna e Istogut, n? Kosov?.

M? 10 janar 1945, komunist?t jugosllav? ia pushkatojn? babain e tij Uk? Rugova dhe gjyshin Rrust? Rugova, q? kishte qen? luft?tar i njohur kund?r ?etave ?etnike q? po dep?rtonin gjat? Luft?s s? Dyt? Bot?rore n? krahin?n e Rugov?s.

Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mes?m n? Pej? m? 1967. Diplomoi n? Deg?n e Albanologjis? t? Fakultetit t? Filozofis? t? Universitetit t? Prishtin?s m? 1971.

Zoti Rugova q?ndroi gjat? nj? viti akademik (1976-77) n? Paris, n? Ecole Pratique des Hautes Etudes, n?n mbik?qyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore n? studimin e let?rsis?, me p?rq?ndrim n? teorin? letrare.

Ibrahim Rugova mori doktorat?n n? let?rsis? n? Universitetin e Prishtin?s m? 1984.

M? 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh an?tar korrespondent i Akademis? s? Arteve dhe t? Shkencave t? Kosov?s.

Po n? k?t? vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit t? Parisit VIII n? Paris.

Autor i dhjet? librave (shih m? posht?), Dr. Ibrahim Rugova ishte n? nism? redaktor n? gazet?n e student?ve "Bota e re" dhe n? revist?n shkencore "Dituria" (1971-72), q? botoheshin n? Prishtin?. Pastaj p?r afro dy dekada, Dr. Rugova punoi n? Institutin Albanologjik t? Prishtin?s si hulumtues i let?rsis?. P?r nj? koh? ka qen? kryeredaktor i revist?s "Gjurmime albanologjike", q? e nxirrte ky Institut.

Dr. Rugova ?sht? zgjedhur kryetar i Shoqat?s s? Shkrimtar?ve t? Kosov?s m? 1988, i cili u b? b?rtham? e fuqishme e l?vizjes shqiptare q? po kund?rshtonte sundimin komunist serb/jugosllav n? Kosov?.

Si intelektual me nam q? i jepte z? k?saj l?vizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh m? 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike t? Kosov?s (LDK), partis? s? par? politike n? Kosov? q? e sfidoi drejtp?rdrejt regjimin komunist n? fuqi.

LDK-ja u b? shpejt forca politike prij?se n? Kosov?, duke mbledhur shumic?n e popullit, edhe pse n? nd?rkoh? u shfaq?n n? sken? edhe edhe parti e grupe t? tjera.

N?n udh?heqjen e Dr. Ibrahim Rugov?s, LDK-ja, n? bashk?punim me forcat e tjera politike shqiptare n? Kosov? dhe me Kuvendin e at?hersh?m t? Kosov?s, p?rmbylli korniz?n ligjore p?r institucionalizimin e pavar?sis? s? Kosov?s.

Deklarata e Pavar?sis? (2 korrik 1990), shpallja e Kosov?s Republik? dhe miratimi i kushtetut?s s? saj (7 shtator 1990), referendumi popullor p?r pavar?sin? dhe sovranitetin e Kosov?s mbajtur n? fund t? shtatorit t? vitit 1991, qen? prelud p?r zgjedhjet e para shum?partiake p?r Kuvendin e Kosov?s dhe zgjedhjet presidenciale n? Republik?n e Kosov?s m? 24 maj 1992.

LDK-ja fitoi shumic?n d?rrmuese t? deputet?ve n? Kuvend, n? t? cilin p?rfaq?soheshin edhe tri parti t? tjera, nd?rsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republik?s s? Kosov?s me shumic? d?rrmuese t? vot?s.

Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republik?s s? Kosov?s n? zgjedhjet e mbajtura n? mars t? vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumic?n e vendeve n? Kuvendin e Republik?s s? Kosov?s n? at? vit.

N?n udh?heqjen e Rugov?s, LDK-ja fitoi 58% t? votave t? elektoratit n? zgjedhjet lokale, t? sponsorizuara nd?rkomb?tarisht, n? Kosov?n e pasluft?s, n? tetor t? vitit 2000.


?mimet dhe titujt nd?rkomb?tar?:

- M? 1995, Dr. Rugov?s iu dha ?mimi p?r paqe i Fondacionit Paul Litzer n? Danimark?.

- M? 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit t? Parisit VIII Sorbon?, Franc?.

- M? 1998, Rugova iu nda ?mimi Saharov i Parlamentit Evropian.

- N? vitin 1999, Rugova mori ?mimin p?r paqe t? qytetit Mynster (M?nster), Gjermani, nd?rsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).

- N? vitin 2000, Dr. Rugova mori ?mimin p?r paqe t? Unionit Demokratik t? Katalonis? "Manuel Carrasco i Formiguera", n? Barcelon?, Spanj?.

- N? vitin 2004, Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndar? Presidentit t? Kosov?s, Dr. Ibrahim Rugova, ?mimin e Evrop?s p?r vitin 2004. Bart?s t? m?hersh?m t? ?mimit t? Evrop?s jan?:

- Mbreti i Spanj?s Huan Karlos, - Helmut Kol, - Ronald Regan-i, - Oto fon Habsburg dhe - Emil Konstantinesku.

- N? vitin 2004, Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigad?s Multinacionale t? KFOR-it Lindja, i cili ishte p?r nj? vizit? lamtumir?se te Presidenti i Kosov?s dit?n e h?n? m? 16 shkurt 2004, ia dor?zoi Dr. Rugov?s flet?lavd?rimin e n?nshkruar nga z?vend?sguvernatorja e Pensilvanis?, znj. Kethrin? Bejk?r Noll (Catherine Baker Knoll).

?...N? em?r t? 12 milion? qytetar?ve t? Pensilvanis?, dua t'ju shpreh lavdat? p?r arritjet tuaja t? jasht?zakonshme dhe t'ju fal?nderoj p?r miq?sin? tuaj ndaj Shteteve t? Bashkuara.? (znj. Kethrin? Bejk?r Noll)

- N? vitin 2004, Presidenti i Kosov?s Dr.Ibrahim Rugova, n? nj? ceremoni solemne t? zhvilluar t? h?n?n m? 2 shkurt 2004, pasdite n? qytetin e Belgjik?s Atverpen (Anvers), ?sht? shpallur Senator Nderi i Evrop?s nga Senati i Evrop?s. Ky ?sht? grupacion i figurave m? eminente t? sken?s politike evropiane nga i cili nderohen personalitete m? n? z? t? bot?s s? politik?s, gazetaris?, t? shkencave ekzakte apo humane t? cil?t ka dh?n? kontributin e tyre p?r demokracin? paqen, zhvillimin apo stabilitetin n? Evrop?.

"Edhe me kund?rshtimet e k?tyre viteve q? i kan? b?r? n? sken?n politike Ibrahim Rugov?s, Presidenti i Kosov?s ka patur kurajon q? t? vazhdoj? t? p?rpiqet p?r idealin e tij n? nj? nga zonat m? t? v?shtira t? Ballkanit".

"?sht? shum? e v?shtir? q? t? luftosh p?r vet?vendosjen dhe vullnetin e lir? t? nj? populli t? vog?l, kur kjo nuk korrespondon me d?shir?n e popujve t? m?dhenj. Rugova vazhdoi q? t? luftoj? vet?m, ndonj?her? pa hasur n? mir?kuptim p?r nj? ideal q? do t? mund t'i jap? Evrop?s at? paqe p?r t? cil?n ne kemi nevoj?. ?sht? pik?risht kjo gj? q? do ta nderoj? sot me titullin Senator Evropian q? t? mos dekurajohet". (Z. Oto fon Habsburg)

- M? 9 shtator 2004, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit t? Tiran?s.

- M? 20 n?ntor 2005, K?shilli i Qytetit t? Nju Jorkut e ka nderuar presidentin e Kosov?s, Ibrahim Rugova, me nj? mir?njohje t? ve?ant? p?r p?rkushtimin e tij n? afirmimin e parimeve t? demokracis? dhe p?r udh?heqjen e tij politike frym?zuese.

- M? 21 janar 2006, pushon s? rrahuri zemra e Presidentit t? Par? t? Kosov?s, Ibrahim Rugova.

Lavdi jet?s dhe vepr?s s? Ibrahim Rugov?s.
I qoft? i leht? dheu i Kosov?s.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hugobossat.piczo.com
 
Biografia e Dr.Ibrahim Rugoves
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkenca shoqerore :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: