Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 qka don me than hacker&cracker

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agondernjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 21
Join date : 22/02/2008
Age : 26
Location : ////

MesazhTitulli: qka don me than hacker&cracker   Tue Mar 11, 2008 5:17 pm

Cili eshte ndryshimi midis nje hackeri dhe nje crackeri ?

Ne fillim, edhe Bill Gates dhe Steve Jobs (Themeluesit e kompanise Microsoft) ishin Hacker.Shume persona nuk arrijne te kuptojne ndryshimin midis nje hacker dhe nje pirati informatik I cili perdor te gjitha teknologjite e mundshme per te demtuar sisteme publike ose private.Nje hacker eshte nje person I cili perdor te gjitha njohurit e tij informatike per qellim kerkimesh ose njohjesh, pa demtuar asgje dhe askend.(to hack perkthyer ne shqip do te thote : "Me kerku nje difekt ne nje program.").Hackerat kerkojne te pranohen si nje e mire e njerezimit. Ne fakt, shumica e hackerave te arrestuar jane te punesuar prane shoqerive te medha informatike ne detyren : Teknik Sigurie. Nese mendoheni mire, nese keni nje problem, do te ishte me e lehte qe ta zgjidhte nje "mik" I hackerave se sa nje teknik I thjeshte.Ndersa nje cracker eshte nje person I cili perdor te gjitha njohurite e tij ne projektimin e programeve shkaterrues, perhap viruse qe kalojne ne sisteme ne gjithe boten si I Love You, Nimda etj.Zakonisht nje cracker perfundon ne nje kriminel informatike.

Si lindi fenomeni "HACKER"

Ne kohen kur u krijua kompjuteri I pare qe ishte madhesine e nje dhome, ishte e pamundur blerja e nje kompjuteri te tille. Studentet e rinj kerkonin te dinin sa me shume mbi kete teknologji te re, dhe shpesh mundoheshin te hynin ne dhomen ku gjendeshin butonat e te famshmit IBM 704 vendosur ne pallatin e 36 te Massachussets Institute of Technology, fshehurazi ose pa autorizim. Me pas Docentet kuptuan se keta studente arriten te krijojne nje ide te re dhe nje grup te ri hackerash te titulluar MIT. Docentet kerkuan bashkepunimin e tyre. Ne vitet 60' studentet e MIT filluan te kerkojne se si te telefononin pa paguar duke shfrytezuar difektet e sistemeve dhe te linjave. I pari qe arriti kete qellim ishte Steward Nelson .

Si u zhvillua fenomeni Hacking

Ne vitet 60' studentet e MIT donin qe e gjithe masa popullore te ishte ne e injformuar mbi teknologjine e re qe po zhvillohej. Nje nga motot e tyre ishte dhe 'hands on' - vendosni dore mbi gjithcka.Mundohuni te zbuloni ate cka nuk dini.Ata thoshin se duhet te gjendet nje kompjuter ne cdo familje.Sistemet operative I shperndanin falas deri sa dy hackera (Bill Gates dhe Steve Jobs) kerkuan nje perqindje ne prodhimin e tyre te fundit te krijuar ne basic. Ne kete rast Steve Jobs u be themeluas I Apple. Keshtu nisi dhe rruga e nje periode te re ku hackerat kishin synime kryesore fitimet ekonomike.

Ne cfar konsiston fenomeni Hacker .

Hackerat nuk konsiderohen "Pirate Informatike" por persona te cilet kane nje detyre per te zhvilluar : hapja e rruges per zhvillimin e lire ne njohjen e teknologjise.Nese sfidojne sisteme sigurie e bejne vetem per te bere nje sfide,ose per te treguar sa jane te zote, jo per te kryer nje akt kriminal, ne te kunderten, ne te shumten e rasteve, nese kuptojne se sistemi ka nje difekt, njoftojne menjehere drejtuesin e tij qe te marre masat e sigurise. Ja cilat jane principet e nje hackeri :

* Mos kryej akte illegale dhe vjedhje

* Mos shkaterro kurre nje sistem informatik

* Mos modifiko kurre dokumentat e sistemit

* Mos ler gjurme, derisa nuk lihet te mendohet se sistemi eshte I dobet

* Mos ver ne shenje kompjuterat shteteror dhe te istitucioneve

* Mos u zbulo.

* Mundohu te zbatosh keto rregulla.

Parrulla e Hackerave

Ne kerkojme dijen,njohjen, dhe ju na quani kriminele.Ne, egzistojme pa ngjyre lekure, pa shtetesi dhe pa gjykime fetare... dhe ju na quani kriminele. E ju, ndertoni bomba atomike, beni luftra, masakra,na genjeni dhe tentoni te nabindni se eshte per te miren tone...dhe prape kriminelet jemi ne. Po, jam nje kriminel. Krimi im eshte kurioziteti. Krimi im eshte qe gjykoj personat ne baze te asaj qe mendon dhe thote, dhe jo nga pamja. Faji im eshte se jam me dinak nga ju, dhe per kete nuk mund te me falni. Une jam nje Hacker, dhe kjo eshte fjala ime.


Termi 'hacker" perdoret ne tri raste te ndryshme:

1-Per te etiketuar individet te cilet jane te fokusuar ne aspektin e sigurise ne IT, zakonisht duke zbuluar dobesi ne sistemet ekzistuese te cilat ju mundesojne te ken casje ne sistemet e mbrojtura. Ky aspekt i termit "hacker" eshte me i perdoruni nga mas mediat keshtu qe edhe ne opinionin e gjere eshte me i njohuri. Edhe pse "hacker"-at mund te jene "white hat", zakonisht ne kete aspekt termi ka konotacione negative.

2-Per te quajtur individet te cilet duke menduar "out of the box" gjejne zgjedhje per probleme te ndryshme, pra programues te cilet me metoda jo ortodokse gjejne zgjedhje te shkelqyeshme. Ne kete aspekt ky term perdoret me shum mes pjesetareve te kodit te hapur dhe ka konotacione positive (gje qe krijon pershtypje te gabuar se te gjith hacker-at perdorin gnu/linux)

3-Per te quajtur perdoruesit entuziast te kompjuterit te cilet i shfrytezojne maksimalisht mundesite e hardware-it dhe software-it

"Cracker" ka kuptim me te ngushte dhe sherben per te emeruar individet te cilet merren me thyerjen e mekanizmave mbrojtes/sigurues
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.goni-g-g.piczo.com
 
qka don me than hacker&cracker
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Multimedia :: Interneti & Kompjuteri-
Kėrce tek: