Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Mirc ne gjuhen shqipe‏

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agondernjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 21
Join date : 22/02/2008
Age : 26
Location : ////

MesazhTitulli: Mirc ne gjuhen shqipe‏   Tue Mar 11, 2008 5:28 pm

Klikoni mbi Logo pėr ta Shkarkuar.
http://www.dardaniachat.net/DardaniaScripT.exe

1. Ēėsht DardaniaScripT

DardaniaScripT ėshtė njė program anglez, te cilin jemi munduar per ta perkthyer megjith ate nuk ėshtė e komplikuar pėr ta pėrdorur atė, edhe pse ndoshta nuk e dini gjuhen angleze. Shumica e sustave, e funksionave dhe e udhėzimeve jan ne shqip por ka edhee nė gjuhen angleze, janė tė thjeshta dhe nuk janė tė vėshtira. Instalimi i DardaniaScripT ėshtė vėshtirsia mė e parė ndoshta edhe e fundit. Ky tekst ju ndihmon qė ju pa probleme ta instaloni DardaniaScripT.


Ēka ėshtė IRC?

IRC (Internet Relay Chat) ėshtė njė takim virtual, ku gjithė njerzit e botės takohen dhe flasin sė bashku, ose mė mirė tė themi komunikojn pėrmes shkrimit. Si pjesėmarrės startoni thjeshtė vetėm DardaniaScripT, njė program i vogel I cili lidhė kompjuterin tuaj me njė rrjetė (server) tė IRC`it.Tė gjitha rrjetat janė tė lidhura sė bashku dhe kėshtu ndėrrojnė lajmet prej njė pjesėmarrsi nė pjesėmarrsin tjetėr. Me ėshtė e mundur qė ju nė njė diskusion tė mijave “chanelave” mė qindra tė rrjetave tė IRC tė komunikoni, poashtu mundeni qė privat tė komunikoni me shokėt apo me pjestarėt e familjes kudo qė janė. Tė gjitha kėto gjėra interesante, ide dhe tema mund ti gjeni nė IRC.

Ēka ėshtė DardaniaScripT?

Pėr tė marrė pjesė nė ndonjė rrjetė tė IRC`it duheni qė ta keni njė program siē ėshtė DardaniaScripT, njė klient i IRC`it i cili ėshtė falas (shareware), ky ėshtė i shkruar nga Khaled Mardam-Bey. dhe i perkthyer jo aq shum nga Apollobb ėshtė njė klient I IRC`it I cili ka shumė opcione tė ndryshme. Ju mundeni qė DardaniaScripT`in ta marrni nė kėtė adres: http://dardaniachat.net/DardaniaScripT.exe si dhe nė siē thamė mė parė ky klient ėshtė falas. Nė kėtė tekst do tė mundohemi qė t`ju spjegojm se si instalohet DardaniaScripT dhe disa ndihma tjera nė pėrdorimin e DardaniaScripT.

Si mundeni tė marrni pjesė nė IRC

Pa gajle, ne do t`ju tregojm se si e marrni programin, se si e instaloni dhe poashtu do t`ju ndihmojm nė setup tė DardaniaScripT. Nė qoft se deri kėtu keni arritur, me siguri se lehtė edhe DardaniaScripT do ta marrni dhe do ta instaloni nė kompjuterin tuaj, nė qoft se sot jo, atėhere nesra. Lexoni mė posht dhe pėrcjellni tė dhėnat…!

Nė qoft se pėr tė parėn here nuk e kuptoni kėtė tekst atėhere lexoni edhe njė herė kėtė pjesė ose vazhdoni me kapitujt tjera (shqiptari me siguri e kupton pėr tė parėn here). Ju e shohni se shumė thjeshtė ėshtė pėrdorimi i DardaniaScripT. Si lektyre kėshillojm qė ta lexoni hyrjen nė IRC tė cilėn e gjeni nė: http://www.mirc.com/ircintro.html (anglisht). Duhet ta dini se ndihmė dhe informacione keni gjithėhere, por duheni vetėm ti lexoni.

Si e merrni DardaniaScripT?

DardaniaScripT mundeni si njė “file” tė zipuar ta marrni nga interneti dhe nė kompjuterin tuaj ta instaloni, ashtu si programet tjera.Startoni browserin e internetit dhe shkruani kėtė adres: www.dardaniachat.net/DardaniaScripT.exe ketu fillon downladimi i DardaniaScripT Kėtė fajl futeni nė kompjuterin tuaj aty ku mundeni ma lehtė ta gjeni. Keni pak durim, sepse vonohet disa minuta deri sa ta marrni kėtė.

Ēka duhet tė bėni tani? Vijon instalimi…!

Pra pasi keni marrė DardaniaScripT nė kompjuterin tuaj, jeni tani tė gatshėm qė ta instaloni DardaniaScripT. Klikoni dyherė nė fajlin tė cilėn pak mė parė e morėt! Dhe kėshtu filloi instalimi. Programi ju lutet qė ti lexoni licensimin dhe ju pyet nė cilen pjesė doni ta instaloni. Zakonisht instalohet nė c:\DardaniaScripT\. Natyrisht se mundeni ta marrni njė pjesė tjetėr si psh: c\programe\DardaniaScripT. Klikoni disa herė nė VAZHDO dhe pastaj nė install. Tani keni kryer punėn. Pjesėn tjetėr pėr juve e kryen programi instalues!

Si startoni pėr tė parėn herė DardaniaScripT

DardaniaScripT ėshtė instaluar nė kompjuterin tuaj dhe tani mundeni ta startoni. Para se ti lexoni kėshillat tjera shikoni qė kompjuteri juaj tė jetė i lidhur me internet pra online. Lidhu me internet si herave tjera si psh. kur startoni browserin! Gjeni tani iconėn e mDardaniaScripT e cila gjendet nė desktop apo nė start menu. Klikoni thjesht nė kėtė icon pėr tė startuar!

Nė qoft se startoni DardaniaScripT pėr tė parėn herė, shohni menu me opcione. Ju mund te mos i plotsoni te tjerat veq at ku shkrun Emri-Juaj ( DscripT )dhe te klikoni ta shtypni at ''Lidhu ne irc Server'' Nė fillim ėshtė pėr ju vetėm susta “Lidhu ne Irc Server” e rėndėsishme. Harroni njėherė tė gjitha opcionet tjera.


Emri i Plot: emri juaj i vėrtet (psh. dardania)
Emaili juaj: e-maili i juaj (psh. chat@dardaniachat.net)
Emri Juaj: emri juaj i thjeshtė (ang. Nick), me tė cilin dalni nė IRC. Ky mundet tė ketė 1 deri 12 shkronja (psh. Kreet)
Emri Kaluar: nė qoft se emri juaj i shkurtė (ang. Nick) nuk ėshtė i lirė, atėherė merret alternativa, ose ju lyp njė emėr tjetėr (psh. dardania1)
Nė qoft se doni, mundeni njė server tjetėr ta bėni standard ta ndėrroni atė qė ėshtė DardaniaCHAT Server. Provone psh. njė IRCnet server! Natyrisht nuk ėshtė patjetėr qė t`ja japni emrin dhe mailin e juaj tė vėrtet, nė qoft se doni tė jeni anonim. Mundeni tė klikoni te “Invisible mode” dhe kėshtu aktivoni qė tė jeni anonim. Nė qoft se i keni ndryshuar keto rreshta apo i keni len ashtu siq kan qen atėherė klikoni te “Lidhu ne Irc Server” pėr tė startuar direkt me DardaniaScripT. MIRĖSEVINI!

Ėshtė njė gjė e mirė qė herave tjera, nuk ka nevojė pėr ti mbushur kėto rreshta.

Ēka ndodhė tani?

Merrni pak kohė dhe shikoni njėherė…. Nė kėtė moment ndodhin disa gjėra…DardaniaScripT ėshtė lidhur me njė Dardania server (apo me njė tjetėr tė cilėn ju e keni zgjedhur). Ky server ju dėrgon disa informacione lidhur me statutin e systemit. Kėto i gjeni nė dritaren e “Status”-it. Poashtu hapet njė dritare e vogel ku i shohni disa IRC “dhoma” (angl. Channels). Lexoni njė herė kėto emra tė “channel”-ave, kėto janė “channel”-at mė tė popullarizuara shqipetar tė IRC`it. Nė qoft se doni ta provoni njė nga ata vetėm klikoni dy herė nė kėtė listė! Dhe shpejt do tė hapet ky “channel”.

Nė qoftė se hyni nė ndonjė “channel” do tė hapet njė dritare. Nė pjesėn e djathtė tė kėsaj dritare shohni emrat e shkurta “Nicknames” tė cilėt gjenden momentalisht aty. Nė pjesėn e majtė shohni shkrimet tė cilat janė shtypur. Kėtu pra bėhet komunikimi. Provoni ti thoni dikujt “tung”. Shkruni thjesht vetėm “tung” apo “hallo” nė pjesėn e poshtme tė dritares. Ēaste te kėndshme me DardaniaScripT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.goni-g-g.piczo.com
 
Mirc ne gjuhen shqipe‏
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Multimedia :: Interneti & Kompjuteri-
Kėrce tek: