Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Per ty.....?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
lendigjk
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 71
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Per ty.....?   Sat Feb 16, 2008 5:50 pm

Kur ty ste kom afer...?

Kur unė nuk tė shof pėr ty do tė qaj
Ku do tė jesh nė zemer do tė mbaj
Kur tė permallohem ulem dhe mendoj
Emrin tėnd tė bukur tri herė e shqiptoj
Prej nga zemra ime shkon fjala tė zoti
Kur te shoh hijen tėnde do t’me ndalet loti
Dy lot qe me rrjedhin nga kėta dy sy


Edituar pėr herė tė fundit nga lendigjk nė Fri Feb 22, 2008 4:05 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
lendigjk
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 71
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Re: Per ty.....?   Sat Feb 16, 2008 10:49 pm


PSE???
Pse jemi te ndar
Dhe sjemi te bashkuar
Pse Zoti na ka vrar
Kaq shum jemi larguar


PseSyt e mi,
Po rrjellin vec lot
Nga qe jemi larg
Dhe ste perkellel dot

Ku te gjej sherim per zemren dhe shpirtin tim
Vuaj e qaj me lot se dhimbjet sdurohen dot
Nese ne kete bote zemren time e vret
Ne boten tjeter xhehnemi te pret
Falma o zot i madhi vetem nje pike shprese
Mos te jetoj me vuajtje por te di se qka te pres
Nje lutje te vetme kam per ty i madhi zote lutem merrma jeten
Se dhimbjet sdurohen dot Zoti krijoi njerezine
Dashurine ua la ne mes si te ben te lumtur
Sa Leht te luash me ndjenjat e mija por mos
haro per kete te gjykon dashuria
Shpetimin nga zoti dhe ndihmen po e pres
Se pa dashurine tende ..... besoo do te vdes
KUR NE JETEN TIME djemve ME NUK
BESOJME VJEN REND TA THEM POR TE
GJITHE QENKAN NJESOJ
Mallkimet qe i pata te gjitha ty ti
thashTash dashurine time ne dore te Zotit e lashSka Me....

Ska me enderra
kur ti mua me shfaqesh
ska me takime
se di per qfare shkaqesh

ska me enderra
as kurr me sdo te kete
se jam ne vetmi te zeze
me lot ne kete jete
ne vendin tim tash
loti le te flet
le te tregoje mallin qe kam
dhe qe tash jam vet
ska me enderra
ska me perqafime
te gjitha tash u fshine
ne ket zemren time
ska me enderra
dhe me vjen shum keq
se dikush na ndau
por sdi cili dreq
nese prap me kthehesh
une do te pranoi
por nese ndodh nje dite
ne enderr tme shfaqesh pa pritur
do te zgjohem dhe do te puth ne faqe
aktpadi kam me ngritur....
se vetem ty ...... Jam duke te prit
se tradhetia jote e rende
thell ne zemer me ka vraSI NDIHEM PA TY ...

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer ..... qe perjete ruhet
Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.
S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!
S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj dhe te them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?
S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?
S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.
S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.
S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por edi sa shume te dashuroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.
E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin.....do te kem ne goje.
S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Aj qe dua...... je vec.......... Ti.


TĖ DUA ......

Tė dua tė pres
Nuk dua tė vdes
Me ylzit e natės
Unė tė pėrshėndes

Kujto erėn e mali
Kujto erėn e lehtė
Kujto zemrėn time
Qė tė don pėr jetė

Ah sa natė e lumtur
Ah sa natė e qetė
Gjithmon mė kujtohesh
Nga ora 12-tė

Tė dua pa masė
Tė dua pa mbarim
Tė dua mė shumė
Se sa shpirtin tim

Tė dua ,tė dua
Pėr ty do tė vdes
Por ti a mė don mua?
Pėrgjigje po tė pres?

Zemra nuk me rreh
Se nuk degjon Gezim
Sepse ti mungon
Ne Kraherorin tim

Pse Zemra sme rreh
Se per ty ka ndjenja
Pse syri sme shef
Sepse ti je rrezja

Ta zgjellesh nje rruge
Sa nuk esht shum von
Qe te vish tek un
Zemrat Ti bashkojm

Une jam pedhumbesha
Ti je pellumbi
Ne Zemren time
Gjithmonm do te jeshTi je....

Ti je shpres
ti je gezim
ti je loqka e shpirtit tim
te kam han
e te kam drit
te kam zemer
te kam shpirt.
Mbes ne shpres
dhe pa durim
qe t'me behesh Fati imMos mė lerė...

Syt mė janė verbuar
veq mė t'pa njė herė;
tė kam dashuruar
si lulėn n'pranverė!

Mos mė lerė n'vetmi
si qyqe t'mallkuar,
me shikim tė parė
tė kam dashuruar!...

Sė pari kur t'pashė
m'ke lėn shumė mbresė,
mos mė ler tė vuaj
mos mė ler mė shpresė...

Porsi dallėndyshėn
unė mė g'zim tė pres,
mos mė lerė tė shuhėm
mos mė lerė tė vdes...Sa Larg Meje

Sa larg me je
me sy te kerkoj
askujd ste gjej
sa larg me je

Me shpirt te perqafoj
sa shume te shtrengoj
sa larg me je

S'e ndin ket dashuri
ket vuajtje per ty
sa larg me je

Me lotet e syve te mi
do te ujitja si me buri
sa larg me je

Po te mundja te ofroj
kurr me sdo te leshoj
sa larg me jeDashuria e Pa BeS

Dashuria E pa bes mė thaje pėr ty
Dot tė vdes skam gjum nė sy tu
Mendu pėr Dashuri/ dashuri dashuri
Nuk thuhet kot tė Djek nė Zemer tė
Le pa Lot skam Lot nė sy tu Mendu
Pėr ty, Vuaj pėr Dashuri por skam
Fuqi Nuk muj ta gjej njė Lumturi E pa
bes qenka kijo Dashuri Nuk paska
Kufi tė Jetojsh pa Dashuri
A Dashuri mė Mungon shumė ti
Mė le pa gjum nė sy jam duke Qar pėr Ty
Ku muj tė gjej Un Ty Moj Dashuri
A nuk tė vjen gjyna qe mė Le nė vetmi
Kam jetuar Jetėn pa Dashuri dhe dot tė
Vdes pėr Dashuri Amanet po ta Lo
Eja te vori im dhe mė Vizito njė pik
Uj mė derdh Mbi Varin tim nuk E Harroj
At Dashurin, Mos harro Moj Dashuri
Se ti nė Var muke SHti Vdiqa pa tė par Me Sy Lamtumir Moj DashuriBUZĖT
Nuk jam poet,
tė shkruaj poezi
Por fjalėn tė dua,
E shkruaj vetėm pėr ty

Bilbili nė degė
Sa bukur kėndon
Ti puthsha buzėt
Ti qė e lexon

Pėr ty qė tė dua
Do tė them sukses
Pėr ty kam lindur
Pėr ty do tė vdes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Per ty.....?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Diskutime :: Poezi-
Kėrce tek: