Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 GALILEI Galileo (1564-1642)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: GALILEI Galileo (1564-1642)   Mon Feb 18, 2008 8:36 pm

GALILEI Galileo (1564-1642)


GALILEI Galileo (1564-1642) fizikan italian,astronom, njė nga themeluesit e shkencave ekzakte* Nė fushėn e anatomisė, Galilei i madh tregoi se vetėm njė nerv shumė i hollė arrinte nė zemėrr. Atėherė besohej se zemra ishte qendra e sistemit nervor.
Njėri, qė besonte shumė nė teorinė e vjetėr, i tha Galileit:
- Ju mė bėtė qė ta shoh aq qartė kėtė gjė, saqė sikur Aristoteli tė mos kishte thėnė se zemra ėshtė qendra e sistemit nervor, gati-gati do tė besoja se ju keni tė drejtė.

* Galileu vuri nė rrezik karrierėn e tij universitare, sepse nuk iu bind urdhėrit qė tė mbante togėn gjatė leksioneve dhe nė rrugė. Disa kolegė tė tij, sqimatarė dhe fodullė, i jepnin shumė rėndėsi uniformės sė profesorit. Galilei u thoshte atyre me shaka:
- Po si doni ju, qė unė t'i jap rėndėsi formės sė njė manteli?

* Njė ditė e pyetėn Galilein: - Sa vjeē jeni zotėria juaj?
- Tetė ose dhjetė vjeē, - iu pėrgjigj Galilei me mjekrėn e tij tė gjatė dhe tė bardhė. Pastaj shtoi:
Unė nė tė vėrtetė jam aq vjeē sa shpresoj tė mė mbeten akoma nga jeta, vitet e kaluara nuk i llogaris, sepse nuk i kam mė, ashtu sikurse nuk i vė nė hesap paratė qė kam shpenzuar dhe nuk i kam mė nė xhep.

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
GALILEI Galileo (1564-1642)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkencat natyrore :: Fizike-
Kėrce tek: