Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fizike te pergjithshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Fizike te pergjithshme   Mon Feb 18, 2008 8:59 pm

Fizika


Fizika (greq. φυσική, fisiki = natyrė, amtyrė) ėshtė degė e shkencės e cila merret me zbulimin dhe veēorizimin e ligjeve gjithėsinore qė sundojnė lėndėn, energjinė, hapėsirėn, dhe kohėn, si edhe sjelljen dhe ndėrveprimet mes tyre. Fizika ėshtė shkenca nėpėrmjet sė cilės njerėzit pėrpiqen tė shpjegojnė dukuritė natyrore. Fizika pėrshkruhet edhe si "shkence themelore" sepse fusha tė tjera si kimia dhe biologjia hulumtojnė sisteme veēoritė e tė cilėve mvaren nga ligjet e fizikės.
Fizika ėshtė e lidhur ngushtė me tė gjitha shkencat e tjera natyrore, veēanėrisht me kiminė, e cila nga ana e saj me kalimin e kohės ka marrė shumė koncepte nga fizika, mbi tė gjitha nė fushat e termodinamikės, elektromagnetizmit, dhe mekanikės kuantike.
Fizika ndahet nė dy disiplina: nė fizikė teoretikore dhe fizikė eksperimentale. Fizika teoretikore merret kryesisht me pėrshkrimet formuluese, ndėrsa fizika eksperimentale me rikrijimin dhe matjen e dukurive natyrore tė njohura.

Besoj se te gjithe e dini se fizicienti me i njohur boterore eshte Albert Einstein,i lindur me 14 mars 1879 ne Ulm te Baden-Württemberg te Gjermanise, kurse ka vdekur me 18 april 1955 ne Princeton-New Jersey.Eshe marrur me fiziken teorike dhe teoria me njohur e tij eshte, teoria e relativitetit.

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
Fizike te pergjithshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkencat natyrore :: Fizike-
Kėrce tek: