Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dhembja E kokes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Dhembja E kokes   Mon Feb 18, 2008 9:23 pm

Dhembja E kokes


Migrena eshte nje nder format me te perhapura te dhimbjes se kokes dhe ne 50% te rasteve
keto pesona jane femra.Perveq dhembjeve te kokes te "ndara" meshkujve dhe femrave
(migrena dhe cefalea tensive),grate kane te bejne edhe me nje sere cefaleshe tipike femrore
te lidhura me luhatjen hormonale.Me fakte dhimbja e kokes mund te prezentohet.
~~menjeher para,gjate dhe pas menstruacioneve;
~~ne shtatzani;
~~ne menopauze,ne rast se ndiqet nje terapi hormonale zevendesuese
MIGRENA-perbene 16% te cefaleve paresore,d.m.th,te atyre qe nuk jane te
shkaktuara ne prezence te semunjdeve te tjera.Manifestohet me nje dhimbje te forte e
pulesuese qe godet vetem gjysmen e kokes.Ka gjithashtu edhe simptoma te tjera,se:
=shqetesim nga drita dhe zhurmat;
=te perziera e te vjella;
=irritueshmeri dhe nervozizem
-Dhimbja e provokuar nga migrena lehtesohet me aktivitetin fizik.Sulmet e saj jane pak a
shume te shpeshta dhe mund te zgjasin nga pak ore ne disa dite rresht.
ZGJIDHJET-per format me te lehta te migrenes,qe manifestohet me shqetesime jo te forta
mund te perdorim analgjetike,ilaqe kunder dhumbjeve qe ndonjeher permbajne edhe veprues
aktive kunder te perzierit e te vjellit,tipike te krizave te migrenes.Ne situata me serioze mund te
pedoren Triptanet,te cilat jane efikase nje ore pas marrjes dhe veprimi i tyre mund te shtrihet
deri ne 12 ore.Keshillohet te merren jo me pare se te kete filluar kriza.--Migrena eshte
veqenarishte e lidhur me femrat,por jo te cdo moshe.Ne fakt preferimi i saj per femrat fillon me
pubertetin,pra kur ne organisem fillojne te qerkullojne hormonet seksuale femerore.Ekzistojne
forma te migrenes qe shafaqen eksluzivisht:gjate shtatzanise,gjate menstruacioneve,nese
femra merr ilaqe me baze estrogenesh (hormon femerore).Migrena mund te beje pjese edhe ne
simptoma te ndryshme (tension ne gjoks,dhimbje barku,irritueshmeri,nervozizem).
NE KONTROLL-nese shqetesimet jane te lehta,per te kuruar migrenen menstruale mund te
jene te mjaftueshem ilaqet kunder dhimbjes,si paracetamoli,ibrufeni.Nese perkundrazi,dhimbja
eshte e forte (dhe sidomos nese shfaqet vashdimisht ne fillim te menstruacioneve) duhet te
ndjekim nje kure parandaluese te bazuar ne marrjen e disa farmaceutikeve duke filluar qe ne
2-3 ditet qe paraprijne fillimin e fliksit deri ne perfundim te ciklit.Mes ilaqeve te perdorura per
kete qellim jane;
=antidepresivet me doza te uleta (te dobishme per sindromen paramenstruale);
=betabllokuesit dhe kalcinoantagonistet (qe regullojne tonin e eneve te gjakut);
=magnezi (nivelet e te cilit ulen ne kete vaze te ciklit menstrual);
-Keta faramceutike duhen perdorur ekskluzivisht nen kontrollin mjekesore.

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
Dhembja E kokes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkenca shoqerore :: Mjeksia dhe shendeti-
Kėrce tek: