Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ajnshtajni dhe kuptimi i teorisė sė relativitetit?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Ajnshtajni dhe kuptimi i teorisė sė relativitetit?   Wed Feb 20, 2008 6:28 pm

Albert Ajnshtajni ( 1879 - 1955) ishte fizikanė gjerman, autori i shumė punimeve tė rėndėsishme nga teoria fizike, filozofia, politika etj., por para se gjithash ėshtė i njohur dhe i ēmuar nė botė me teorinė e vet tė relativitetit, me tė cilėn ka lėnė njė gjurmė tė thellė nė shkencėn bashkėkohore.


▪ Kjo teori ėshtė vepra e tij kryesore dhe konsiderohet si bazė shkencore e pikėnisjes sė teorive fizike nė pėrgjithėsi. Ajo pėrmban koncepcionet filozofike, pastaj, koncepcionet mbi hapėsirėn dhe kohėn si dhe problemet e osmologjisė dhe kosmogonisė. Pėr punėn dhe kontributin e tij nė lėmin e teorisė kuantike, nė vitin 1921 laureohet me ēmimin "NOBEL" pėr fizikė.

Kur pėrmendet emri i Albert Ajnshtajnit, ēdo individi, pa marrė parasysh nivelin e vetė arsimor si dhe shkallėn e njohurisė elementare shkencore, asociacioni i parė qė do t'i bie ndėrmend ėshtė "Teoria e relativitetit", ose formula e tij e famshme E=m x C2.

Edhe pse ky zbulim kolosal i tė gjitha kohėrave nga Ajnshtajni, mėsohet nė tė gjitha shkollat tona nga lėnda e fizikės, pak kush qė ėshtė jo profesionist i lėmesė, e ka tė qartė logjikėn e domethėnies kuptimplote tė saj. Andaj, pėrmes kėtij artikulli, pa hyrė nė detaje edhe mė tė thukėta matematikore-llogaritare, do tė tentojmė ta sqarojmė nė mėnyrė mė tė afėrt dhe mė tė thjeshtė kėtė zbulim gjenial tė Ajnshtajnit.

Revolucioni i Ajnshtajnit fillon nė vitin 1905, kur nė revistėn shkencore gjermane "ANNALEN DER PHYSIK" botohet njė artikull i tij prej 30 faqe, titulluar: "MBI ELEKTRODINAMIKĖN E TRUPAVE QĖ LĖVIZIN". Nė kėtė artikull, Ajnshtajni pėr herė tė parė publikon teorinė e vetė speciale tė relativitetit.

Baza e kėsaj teorie, mbėshtetej nė dy principe themele.

E para ishte principi i relativitetit: tė gjitha lėvizjet nė natyrė janė relative.

Vėrtetė, lėvizja ėshtė gjendje natyrore e ēdo trupi. Asgjė nė mikro dhe nė makrokozmos nuk ekziston nė gjendje qetėsie. Qė nga grimcat mikroskopike e gjer tek planetėt, ato janė nė lėvizje tė pėrhershme. Kėtė parim, mė parė, e ka vėrtetuar edhe Njutoni, por, nė dallim prej tij, Ajnshtajni ka konstatuar se nuk ka lėvizje absolute, sepse, lėvizja e ēdo trupi ėshtė nė marrėdhėnien direkte me lėvizjen e trupave tjerė. Andaj, ideja mbi lėvizjen absolute tė trupave, sipas tij, ėshtė pa kurrfarė rėndėsie. Kėtė princip qartė e ilustron me shembullin e trenit ose anijes. Nėse do tė qėndronim nė njė tren ose anije qė lėvizė, dhe me dritare tė errėsuara (kuptohet edhe nėse nuk bėnė zhurmė), ne nuk do ta dimė shpejtėsinė, drejtimin dhe as qė treni ose anija lėviz fare. Pra, ne e paramendojmė lėvizjen vetėm nė raport me objektet tjera
.

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
Ajnshtajni dhe kuptimi i teorisė sė relativitetit?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkencat natyrore :: Fizike-
Kėrce tek: