Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Shejtani futet nė zemra nė gjashtė mėnyra!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Shejtani futet nė zemra nė gjashtė mėnyra!!!   Wed Feb 20, 2008 6:38 pm

Es-Selamu Alejkum Ue Rahmetullahi Ue Berekatuhu


Janė gjashtė rrugė apo mėnyra pėr t'u futur Iblisi (shejtani) nė zemrėn tėnde e cila duhet tė jetė e lidhur vetėm me Allahun.Je i obliguar qė t'i dish kėto mėnyra pėr tė pasur kujdes dhe pėr t'u ruajtur e pėr tė parė veten se ku ka arritur Iblisi tek ti, e nėse e gjen veten nė grada tė larta,dije pra se atėherė je armiku mė i madh i Iblisit ... Allahu ju ruajt ..

Rruga (mėnyra) e parė:
Tė thotė bėn kufėr,e nėse bėn,atėherė rehatohet dhe nuk brengoset mė pėr ty .

Rruga e dytė:
Nėse largohesh nga kjo mėnyrė dhe je mbrojtur nga ajo (mėnyra e parė) vjen tek ti dhe ta zbukuron bidatin (risinė) pėr ndonjė vepėr apo fjalė dhe mendon se je nė hak e harron se ēdo bidat ėshtė humbje dhe ēdo humbje ėshtė nė zjarr.
Rruga e tretė:
Nėse je mbrojtur nga e para dhe e dyta,atėherė kalon nė tė tretėn dhe ajo ėshtė mėkati i madh,derisa tė bėje qė tė veprosh mėkat prej mėkateve tė mėdha,por me pendim dhe istigfar e falė Allahu siē kanė thėnė dijetarėt : Nuk ka mėkat tė vogėl me vazhdueshmėri nė tė ? dhe nuk ka mėkat tė madh me (kur bėhet) istigfar .
Rruga e katėrt:
E nėse je mbrojtur nga rrugėt apo mėnyrat e kaluara,tė vjen me mėkat tė vogėl qė ėshtė me ty ky mėkat gjithnjė,derisa tė tė mungojnė tė mirat tua dhe tė tė ndalė pėr ngritjen tėnde nė xhenet me tė sinqertit dhe shehidat. Por inshaAllah me pendim tė falen kėto mėkate tė mėdha
.

Rruga e pestė:
E nėse pendohesh nga tė gjitha kėto,ti pra konsiderohesh tash nė gradėt e larta te Iblisi,atėherė tė vjen me rrugėn e pestė dhe tė angazhon me gjėra qė janė me vlerė mė pak nga ato mė tė lartat, dhe tė bėn tė angazhohesh nė largimin e pengesės nga rrugėt edhe pse kjo ėshtė pjesė e imanit por nuk ėshtė mė e vlershmja dhe kėshtu me radhė ...
Rruga e gjashtė:
E nėse je i mbrojtur nga tė gjitha kėto, atėherė pėrdor mėnyrėn mė tė vėshtirė dhe mė tė rėndė .Mėnyrė e cila nuk kanė shpėtuar nga ajo as Pejgamberėt (Alejhimu selam), e ajo ėshtė mashtrimi i familjarėve dhe farefisit qė janė rreth teje prej njerėzve,pėr tė tė ofenduar apo nėnēmuar apo pėr tė tė penguar ty ...
A e gjete pra gradėn tėnde te Shejtani i mallkuar ?!!!!

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
Shejtani futet nė zemra nė gjashtė mėnyra!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Besimet fetare :: Feja Islame-
Kėrce tek: