Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Besimtari dhe Hurma

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: Besimtari dhe Hurma   Wed Feb 20, 2008 6:52 pm

Besimtari dhe Hurma
Marrė nga revista Selefite, "el Asale", nr.48, faqe 13-14, e botuar nga Qendra "Imam Albani", Jordani

Nė Dy Sahihat, nga hadithi i Abdullah ibėn Omerit, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, ku thotė:"Ka thėnė Muhamedi, alejhi selam:'Me tė vėrtetė ėshtė njė pemė, tė cilės nuk i bien gjethet dhe e cila ėshtė si shembulli i muslimanit. Cila ėshtė ajo pemė, mė tregoni?' Sahabėt menduan pėr pemėn e shkretėtirės, ndėrsa unė mendoja pėr trungun e hurmės, porse u turpėrova [ta thosha atė]. Pastaj thanė:'Na trego cila ėshtė, o i Dėrguar i Allahut'. Tha:'Ajo ėshtė hurma'".


Ky hadith na tregon pėr njė nga argumentet (mrekullitė) e Allahut, nė tė cilėn pėrmendet qartė ngjashmėritė e pemės se palmės (hurmės Arabe) me njeriun nė pėrgjithėsi. Kėshtu, tek ajo ndodhen lulet femra (thekrat) qė kanė nevojė tė pjalmohen dhe pėr kėtė qėllim lulet mashkullore (pistilat), tė cilat kryejnė pjalmimin, kryejnė te njėjtin funksion sikurse edhe tek njeriu.


Mirėpo, pėrngjasimi me besimtarin ėshtė edhe nė shumė gjėra tjera, prej tyre:


E para: Pėrforcimi i hurmės nė tokė dhe vendosmėria e saj nė tė. Ngjashėm, pėrforcimi i fjalės sė mirė nė zemrėn e besimtarit.


E dyta: Hurma ka fryte tė mira, tė ėmbla, dhe nė pėrgjithėsi dobiprurėse. Ngjashėm, besimtari ėshtė i mirė nė fjalė, i ėmbėl nė vepra, me erė tė kėndshme dhe dobiprurės pėr vetėn dhe tė tjerėt.


E treta: Hurma ėshtė e veshur me petk ēdo herė dhe nuk i bien gjethet as nė stinėn e verės, e as tė dimrit. Ngjashėm, edhe muslimani ėshtė i veshur me petkun e sinqeritetit ēdo herė, derisa t'i vjen vdekja.


E katėrta: Mbledhja e fryteve tė hurmės ėshtė e lehtė. Po kėshtu edhe besimtari ėshtė i thjeshtė dhe mirėkuptues sikurse deveja e ashpėr, tė cilės kur i kėrkohet te bjerė nė gjunjė, bėhet e butė dhe bindet.


E pesta: Fryti i hurmės ėshtė ndėr frytet mė tė dobishme nė botė. Ngjashėm, besimi e bėn njeriun krijesėn mė tė mirė, se me tė ngrihet nga thellėsia nė kulmin e duhur.


E gjashta: Hurma ėshtė pema mė e qėndrueshme ndaj erės sė madhe dhe vėrshimeve. Ngjashėm, besimtari ėshtė durimtar ndaj fatkeqėsive dhe sprovave, dyshimeve dhe epsheve. Ai ėshtė si bjeshkėt e larta.


E shtata: Hurma nė pėrgjithėsi ėshtė e dobishme - frytet e saj, degėt e saj, trungu i saj. Ngjashėm, besimtari nė pėrgjithėsi ėshtė i dobishėm - fjala e tij, vepra e tij, shprehjet e tij, heshtja e tij, lėvizjet e tij, qetėsia e tij. Kudo qė tė jetė, ai sjell dobi.


E teta: Sa mė shumė qė hurma tė moshohet e tė behėt me e vjetėr, asaj i shtohen mirėsitė, i rregullohen mė shumė frytet. Ngjashėm edhe besimtari, nėse i zgjatet jeta, i shtohen tė mirat dhe i rregullohen veprat.


E nėnta: Zemra e hurmės ėshtė nga zemrat mė tė mira dhe mė tė ėmbla. Ngjashėm, zemra e besimtarit ėshtė e pastėr dhe shumė e qetė.


E dhjeta: Dobitė e saj nuk ndėrpriten pėrnjėherė, asnjėherė. Ngjashėm, besimtari nuk i ndėrpret punėt e mira. Do tė vazhdojnė tė mirat dhe tė kėqijat e tij, tė mbrojtura.

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
Besimtari dhe Hurma
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Besimet fetare :: Feja Islame-
Kėrce tek: