Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Historia e aritit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
agondernjani
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 21
Join date : 22/02/2008
Age : 26
Location : ////

MesazhTitulli: Historia e aritit   Fri Feb 22, 2008 9:54 pm

Historia e artit


Studimet mbi artin ne kohera jane te pafundme. Te pafundme po aq sa te kufizuara jane dhe frutet e marra nga keto studime ne vite. Jane te pafundme per faktin se cdo dite mesojme dicka te re ne lidhje me zhvillimin e artit dhe ate cfare arti perfaqeson, por gjithashtu te kufizuara pasi cdo e re gjithmone perballet me pikpyetje te cilat shpesh here mbeten thjesht pikpyetje.

Ne kete teme do te mundohemi te japim pak histori ne lidhje me artin qe ne koherat me te lashta. Me poshte do te jap nje ndarje me emertime te artit ne kohera dhe do te afroja te gjithe art dashesit te jepnin informacione ne baze te njohurive te tyre.

Nga aq sa kam lexuar gjithmone ka pasur ndeshje te mendimeve ne diskutime te tilla edhe nga studiues apo profesore te artit, per kete eshte e kuptueshme qe edhe tek kjo teme shpesh here mund te ndeshemi me mendime te cilat kundershtojne njera tjetren. Por qellimi i temes eshte te ndajme njohurite tona mbi artin duke ndihmuar njeri tjetrin per te sqaruar edhe ato ide te cilat mund ti kemi te gabuara.

Per te gjithe ata te cilet jane te interesuar te marrin pjese ne kete diksutim do ju lutesha te ndiqnin rradhen kohore te zhvillimeve te artit. Shembull: Nuk duhet kaluar drejt ne Romanticizem pa zhvilluar ne fillim artin e Rilindjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.goni-g-g.piczo.com
 
Historia e aritit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkenca shoqerore :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: