Hani Elezit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kerpurdhat!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
solomente16
V.I.P
V.I.P
solomente16


Numri i postimeve : 176
Join date : 14/02/2008
Age : 32
Location : //

Kerpurdhat! Empty
MesazhTitulli: Kerpurdhat!   Kerpurdhat! Icon_minitimeWed Mar 26, 2008 2:57 am

Kerpurdhat janė njė nder pesė grupet e mėdha te gjallesave te sotme. Deri ta ni vonė ato klasifikoheshin si bime.
Disa kerpurdha, midis te cilave majate e birres janė njeqelizore.Pjesa me e madhe e kerpurdhave janė shumė berthamore ose shumė qelizore te ndertuara nga fije shumė te ngjeshura.
Ēdo njera nga fijet quhet hife, kurse tė gjitha hifet formojne trupin e kerpurdhes qe quhet micele
Muret e hifeve permbajne kitine, njė substance polisakaride qe nuk vihet re te bimet, por ėshtė e pranishme te mbulesa e fortė e kandrrave dhe kembenyjetuarve..
Tė gjithė kerpurdhat janė heterotrofe (veteushqyese). Ato e sigurojne ushqimin duke thithur molekula organike te tretura. Pėr kėtė arsye nga sporet e tyre qe bien ne toke, ne ujė e ne mjedise te tjera me lende organike, rriten e zhvillohen gjithmonė kerpurdhat.

Majate.....kanė rėndėsi te madhe ekonomike, sidomos pėr prodhimin veres bukes e birres.
Kerpurdha te tjera pėrdoren pėr prodhimin e antibiotikeve, p.sh. penicilina.

Kepurdhat hjithashtu shkaktojne semundje si te bimet ashtu dhe te kafshet e te njeriu.
Shumė kerpurdha shkaterrojne ushqimet e veshjet prej lekure.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.hugobossat.piczo.com
 
Kerpurdhat!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkencat natyrore :: Biologji-
Kėrce tek: