Hani Elezit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 a e dini se .....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
solomente16
V.I.P
V.I.P
solomente16


Numri i postimeve : 176
Join date : 14/02/2008
Age : 32
Location : //

a e dini se ..... Empty
MesazhTitulli: a e dini se .....   a e dini se ..... Icon_minitimeWed Mar 26, 2008 3:19 am

# Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
# Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
# Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
# Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
# Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
# Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
# Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
# Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
# Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
# Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
# Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
# Vetem mushkonjat femra piskojne.
# Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
# 96% e sallatorit, eshte uje.
# Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
# Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
# Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
# Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
# Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
# Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
# Fluturat shijojne me ane te kembeve.
# Delfinet flene me nje sy hapur.
# Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
# Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
# Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
# Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
# Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
# Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
# Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
# Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
# Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
# Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
# DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
# Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
# Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
# Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
# Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
# 1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
# Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.
# Fėllėnza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.
# Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
# Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.
# Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.
# Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.
# Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.
# Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.
# Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
# Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
# Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.
# Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.
# zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.
# Qukapiku nė ditė han mesatarisht 3000 insekte.
# Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.
# Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
# Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė.
# Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
# Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.
# Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesanė Dublin.
# Ēdo 1 person nga10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
# Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
# Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.
# Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.
# Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
# Nė Romėn Antike veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.
# Nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, sacėrdotėve dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.
# Qytetėrimet antike, egjiptianėt, persianėt, grekėt e romakėt, e kanė kuptuar mjaft mirė se veza e pulės ėshtė burim energjie dhe vlerash tė papėrsėritshme ushqimore.
# Nė botė veza konsiderohet si ushqimi qė ka furnizuar pėr shekuj me radhė proteinėn mė tė mirė me origjinė shtazore dhe si ushqimin qė ka shpėtuar popuj tė tėrė nga rreziku i tė mosushqyerit ose tė ushqyerit tė keq.
# Persianėt kishin njė ritual tė pėrhershėm qė konsiston nė kėmbimin e vezėve si shenjė e fillimit tė pranverės. Arsyeja e kėtij rituali qėndron nė besimin se veza ėshtė embrioni i jetės. (rikthimi i botės nė jetė pas ndėrprerjes letargjike gjatė dimrit)
E njėjta gjė sot pėrdoret gjatė pashkėve kristiane tė cilat jo rastėsisht janė nė pranverė pasi japin kuptimin thellė tė rikthimit nė jetė. (pėrplasja e vezėve tė lyera)
# Eskymo, njė komb qė jeton nė veri tė Europės nė mes tė borės e tė akullit, pėrvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezė me tė cilat plotėsojnė shumė mirė nevojat ushqimore tė trupit.
# Clemenceau, burri mė i fortė i Francės dhe Tigri i luftės sė Pėrgjithshme, hante 8 vezė nė mėngjes dhe 5 vezė nė mbrėmje.
# Nė vendet e zhvilluara pėrqindja e tė rritureve qe martohen ka rėnė nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
# Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonia me 6 %.
# Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
# Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
# Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.
# Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
# Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
# Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.
# Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.
# Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.
# Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
# Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
# Peshkaqenėt nuk sėmuren.
# Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
# Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
# Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm.
# Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.hugobossat.piczo.com
 
a e dini se .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» solomente MIA dini
» Dj Dini presioni ft klepto-per liri (Demo)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Diskutime :: Kuriozitete-
Kėrce tek: