Hani Elezit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Allahu ju shperbleft ai qe i lexon keto keshilla, hadithe, Ngjarje tė verteta..

Shko poshtė 
AutoriMesazh
solomente16
V.I.P
V.I.P
solomente16


Numri i postimeve : 176
Join date : 14/02/2008
Age : 32
Location : //

Allahu ju shperbleft ai qe i lexon keto keshilla, hadithe, Ngjarje tė verteta.. Empty
MesazhTitulli: Allahu ju shperbleft ai qe i lexon keto keshilla, hadithe, Ngjarje tė verteta..   Allahu ju shperbleft ai qe i lexon keto keshilla, hadithe, Ngjarje tė verteta.. Icon_minitimeSun Jun 15, 2008 2:11 am

Paramendini sikur t'ju ndodhė juve kjo...
Njė ditė gjatė faljes sė namazit tė xhumasė, mėse 1.000 persona- xhematė kanė qenė tė befasuar kur i kanė parė dy persona tė maskuar duke hyrė mbrenda, qė tė dy kishin qenė tė mbuluar prej kokės e deri tė kėmbėt me tė zeza dhe mbanin automatikė nė dorė.
Njėri prej tyre kishte thėnė:

"Nėse ka dikush qė dėshiron qė ta marr plumbin nė emėr tė Allahut, qėndroni aty ku jeni."
Pėrnjėherė, xhemati u shpėrnda, dhe prej 1. 000 sa ishin, kishin mbetur vetėm rreth 20.
Njeriu i cili kishte folur e kishte heqė maskėn, kishte shikuar imamin dhe kishte thėnė:
"Nė rregull Maulana, i hoqa qafe tė gjithė hipokritėt- munafikėt. Tani mund tė filloni predikimin- hytben"
Mėpastaj, tė dy burrat u kthyen dhe dolėn jashtė.
A qenka misterioze qė tė mos pasohet?
"Ėshtė qesharake pėr njerėzit qė ta shlyejnė Allahun... dhe mėpastaj ēuditen se si bota ėshtė duke shkuar mbrapsht." "Qesharake se si besojmė se ēka thonė gazetat... por e vejmė nė pyetje- dyshojmė atė se ēka thotė Kur'ani""Ėshtė qesharake se ēdonjeri dėshiron qė tė shkojė nė xhennet... dhe njerėzit sigurohen se ata nuk duhet tė besojnė, tė mendojnė, ose tė veprojnė ashtu si thotė Kur'ani." "Ėshtė qesharake se dikush thotė 'Unė e besoj Allahun'... por ende e pasojnė shejtanin (i cili poashtu e 'beson Allahun').""Ėshtė qesharake se si mund t'i dėrgoni me mijėra 'shaka' nėpėrmjet e- mailit dhe ato shpėrndahen si zjarrė i tėrbuar... por kur tė filloni tė dėrgoni porositė sa i pėrket Allahut, mendoheni dy herė pėr ndarjen e kėtyre e- mailave." "Ėshtė qesharake se si kėto fėlliqėsira, vulgarizma dhe paturpėsira lirshėm fluturojė nė kėtė hapėsirė tė automatizuar... por diskutimi publik pėr Allahun ėshtė i shtypur nėpėr shkolla dhe nė vendet e punės."
Qesharake, a?!
"Ėshtė qesharake- ēuditėse se si dikush mund tė jetė aq i zjarrtė pėr Allahun nė ditėn e premte... por tė jetė njė musliman i padukshėm gjatė tėrė javės."
A po qesheni?
"Ėshtė qesharake- ēuditėse se kur tė pėrcillni kėtė porosi... nuk do t'ia bėni kėtė shumicės sė personave tė cilėt janė nė listėn e adresės suaj pėr arsye se nuk jini tė sigurt se nė ēka besojnė ata, ose ēka do tė mendojnė ata pėr ju nėse ju iu dėrgoni kėtė porosi atyre." "Ėshtė qesharake se si mundem unė tė brengosem mė shumė se ēka thonė tė tjerėt pėr mua... se sa ēka mendon Allahu pėr mua."
A jeni duke menduar?
A do ta ndani kėtė me njerėzit pėr tė cilėt brengoseni?
Apo jo?!
Me emrin e All- llahut, Dobiprurėsit, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
ALLAHU AKBAR Allah is great
Allahu ėshtė i madh

Gjatė 60 sekondave tė ardhshėm, ndaluni ēkado qė bėni, dhe shfrytėzojeni kėtė mundėsi. (Kjo zgjatė njė minutė) E tėrė ajo qė duhet tė bėni ėshtė siē vijon: Thjeshtė, thuajeni ndonjė lutje, bėni dua, pėr personin i cili/ e cila ju ka dėrguar kėtė porosi. Mėpastaj, dėrgojeni kėtė porosi tė secili qė e njihni.
Dhe nė ndėrkohė, shumė njerėz do tė bėjnė dua pėr ju dhe se do tė kini shumė njerėz tė cilėt do tė bėjnė dua pėr tė tjerėt. Dhe nė vazhdim, ndaluni, mendoni dhe ēmojeni fuqinė e Allahut nė jetėn tuaj, duke bėrė gjėra qė e dini se Allahu ėshtė i kėnaqur me to. Nėse nuk jeni tė turpėruar ta bėni kėtė, atėherė pėrcillni instruksionet.
Allahu thotė: Nėse ju jini tė turpėruar me mua, edhe Unė do tė jem i turpėruar me ju.
Nėse nuk jeni tė turpėruar, dėrgojeni kėtė porosi... vetėm nėse besoni.
Po, e dua Allahun, Allahu ėshtė burim i jetės sime si dhe shpėtimtari im. Allahu mė mbanė mua nė jetė ditė e natė. Pa Allahun unė jam askushi. Por me Allahun, unė mund tė bėjė gjithėēka. Allahu ėshtė forca ime.
Ky ėshtė njė test i thjeshtė. Nėse e doni Allahun dhe nuk turpėroheni me tė gjitha gjėrat e mėdha qė Allahu i ka bėrė pėr ju, dėrgojeni kėtė porosi tė secili person qė e njihni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.hugobossat.piczo.com
 
Allahu ju shperbleft ai qe i lexon keto keshilla, hadithe, Ngjarje tė verteta..
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qka po mendoni ne keto qaste?
» Qka do ti thoni personit te zemres ne keto qaste?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Besimet fetare :: Feja Islame-
Kėrce tek: