Hani Elezit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Mė shpejt se drita?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
Habi


Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

Mė shpejt se drita? Empty
MesazhTitulli: Mė shpejt se drita?   Mė shpejt se drita? Icon_minitimeWed Feb 20, 2008 6:33 pm

Shkencėtarėt gjermanė GünterNimtz dhe Alfons Stahlhofen ngaUniversiteti nė Koblenz (Gjer ani)pohojnė se kanė tejkaluar shpejtėsinėe dritės. Ata merren mehulumtimet e tunelimit kuantik,njė prej aspekteve mė tė rėndėsishmetė fizikės kuantike pėr tėcilin dihet fare pak.Hulumtimin e bėjnė me dy prizmatė lidhura, pėrmes tė cilave"lėshohet" drita dhe maten informatatpėr fotonet.Ata zbuluan sekur prizmat ndahen fotonet nganjėherekrijojnė njė tunel dhe arrijnėnė cakun e vet edhe mė herėt(apo mė shpejt) se sa qė ėshtė emundur teorikisht, pra mė shpejtse shpejtėsia teorike e dritės. Kaedhe tė tillė qė nuk pajtohen mekėtė hulumtim dhe pohojnė qė kytest nuk vėrteton asgjė dhe sekrejt kjo ėshtė ēėshtje e kėndvėshtrimit,dhe se shpejtėsiakozmike e dritės e Ajnshtajnit nukėshtė rrezikuar.Por, shkencėtarėt gjermanė janėtė vendosur nė pohimet e tyre se iakanė dalė, dhe se ky ėshtė deri mėtani i vetmi hulumtim i njohur icili rrėzon teorinė e relativitetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.hanielezit.ch
 
Mė shpejt se drita?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bej Pc me te shpejt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkencat natyrore :: Fizike-
Kėrce tek: