Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 BIOLOGJIA te pergjithshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
avatar

Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

MesazhTitulli: BIOLOGJIA te pergjithshme   Sat Feb 16, 2008 5:42 pm

BIOLOGJIA te pergjithshme


Biologjia (nga greq. βίος, vios - jetė, dhe λόγος, logos - fjalė, mėsim, dije) ėshtė degė e shkencės qė merret me studimin e jetės. Ajo studion veconritė fizike dhe sjelljen e organizmave, klasifikimin e tyre, prejardhjen dhe zhvillimin e llojeve (specieve) dhe ndėrveprimin qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisinBiologjia molekulare ėshtė degė e biologjisė qė merret me formimin, ndėrtimin, dhe veprimtarinė e makromolekulave thelbėsore pėr jetėn, si p.sh. proteinat, acidet nukleike (ADN dhe ARN), dhe veēanėrisht rolin e tyre nė riprodhimin qelizor dhe pėrēimin e tė dhėnave (informacioneve) genetike.

_________________
"Respekto qe te jesh i respektuar"Kontakto :
habi_117@hotmail.com
ys_boys@hotmail.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.hanielezit.ch
 
BIOLOGJIA te pergjithshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkencat natyrore :: Biologji-
Kėrce tek: