Hani Elezit
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hani Elezit

Se bashku me nje qellim
 
ForumKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Bronchitis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Habi
WebMaster/Administrator
WebMaster/Administrator
Habi


Numri i postimeve : 170
Join date : 12/02/2008

Bronchitis Empty
MesazhTitulli: Bronchitis   Bronchitis Icon_minitimeMon Feb 18, 2008 9:24 pm

Bronchitis


Bronchtitis apo Bronkitisi
ėshtė sėmundje kryesisht e rrugėve tė poshtme tė organeve tė frymėmarrjes , tė cilat janė mushkeriėt.
Mushkeritė janė tek njeriu dy dhe janė tė ndara mushkria e majt dhe ajo e djathtė. Nė lat. Pulmones sinister dhe dexter . Secila ėshtė e ndarė nė lobe. Secila ka nga njė lob tė quajtur superior dhe inferior , kurse tjetra krahas tyre ka edhe lobin tė quajtur medius.
Me rrugė tė poshtme tė frymėmarrjes, nėnkuptojmė mushkėritė dhe brenda tyre bronket dhe alveolet.
Kėto rrugė tė frymėmarrjes, ēfarė I pėrmendem ,shkaktohen nga inflamacioni i shkaktuar nga viruset dhe bakteret ,
Bronchitisi mund jetė I formės acute dhe kronike.
Si simptome apo shenja tė sėmurjes janė :kolla me kėlbazė ,dhėmbje tė kohėpaskohėshme nė krahėror dhe gulqimė gjat frymėmarrjes.
Mėgjithėse mund tė ngjajnė dhėmbje tė kohėpaskohėshme nė krahėror , temperature dhe humbje tė fuqisė sė tė sėmurit me bronchitis.
Sėmurja acute e Bronchitisit, zakonisht mund tė zgjas mesatarisht 20- 30 ditė.
Dhe gjat kėsaj pėriudhe pėrcillet me flame apo rrufė .
Sėmurja fillon me kollė tė thatė, qė vazhdon mė tepėr natėn, ku mė vonė me temperature, kokėdhėmbje dhe lodhje tė organizmit.
Kėto simptome mund tė zgjasin disa ditė ,por kolla mund tė zgjatė dhe me disa javė.
Nėse kolla vazhdon mė tepėr se njė muaj, pacienti duhet t’I drejtohet specialistit otolaryngologist d.mth. pėr vesh, hundė dhe dhėmbje fyti .
Poqėse gjat tė kolliturit lajmėrohet nė peshtyma percjellur me gjak , kjo shėrben si sinjal e paraqitjes se semurjes sė tuberkulozės apo tė kancerit tė mushkėrive.
Pashėrueshmeria apo mostrajtimi adekuat I tė semurit me Bronchitis , mund tė shkaktojė paraqitjesn e semurjes se Astmes dhe tė Pneumonisė.
Me Astmė nėnkuptojmė semurjen dhe kjo shkaktohet me ngushtimin e rrugėve tė frymėrrjes e cila paraqitet si vėshtirėsi e pacientit gjat frymėmarrjes -marrjes sė Oksigjenit dhe frymėqitjes lirimin e CO2, si dioksid Karboni.
Mėgjithėse nė popull mendohet dhe mjeket konstatojnė etiologjin[ se shkak tė kėsaj sėmurje mund tė jet depėrtimi I trupave tė huaj nepėrmes tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes, siē janė:
Nasus ( hunda) , vrimat e hundės ( vestibulum nasi) , apo zgavra e gojes .
Trupi I huaj depėrton pas kėtyre rrugėve, nepėrmes tė Laringut deperton nė trake dhe nga kjo nė bronke dhe nga bronket, nė alveole tė mushkėrive.
Nga Astma vuajnė , mendohet se vuajnė jo rrallėherė , sidomos karrocieret ,qė drejtojnė dhe qendrojnė prapa kuajve me karroca.
Ata , dmth ,Karrocieret pasi qendrojnė prapa kuajve , forca e erės mund ndonjė qime tė kalit ( si trup tė huaj ) ta drejtojė dhe ky tė deponohet si trup i huaj nė nė kėto organe tė frymėmarrjes etj. Ku mė pastaj shkaktohen pengesa , respektivisht semurja e Astmes.
Pėr tu ruajtur nga Bronchitisi shkenca mjekėsore , respektivisht mjeket kanė zbuluar Vaksinėn qė ipet nepėrmes tė zgavres sė gojės.
Prandaj rekomandohet preventiva,qė nenkupton pėrshtatjen apo adoptimin gjat tė veshurit tė trupit tonė sipas sezonit dhe stinės..
Pas ēdo aktiviteti fizik , pune tė rėndė apo aktiviteti sportiv i , duhet tė pėrkujdesemi qė trupi ynė tė mos fėtohet . Sidomos tė mos pijmė ujė tė fėtohtė, nė rast se bėjmė banjo me uė j tė ngrohėt, ėshtė mire qė tė mos qendrojmė gjat sepse kur dalim , kjo shkakton tė fėtohurit tonė etj.
S'duhet harruar se nga Bronchitisi akut , poqese nuk aplikohet terapia adekuate mund tė shėndrohet nė ate Kronik.
Sherimi behet me Antibiotik dhe ai sipas dozes sė percaktuar nga mjeku.etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.hanielezit.ch
 
Bronchitis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Hani Elezit :: Shkenca shoqerore :: Mjeksia dhe shendeti-
Kėrce tek: